Sprawdzone domowe sposoby

Zwalczanie much

Z nadejściem ciepła w całym mieszkaniu (a zwłaszcza w kuchni) pojawiają sie coraz liczniejsze z każdym dniem, wszędobylskie muchy. Należą one do rzędu muchówek, czyli owadów dwuskrzydłych z podgromady owadów uskrzydlonych. Znanych jest ok. 90 tysięcy gatunków, z których w naszym klimacie żyje około 7 tysięcy. W rzędzie tym rozróżniamy dwa podrzędy: krótkoczułkie i długoczułkie.

Wielkość much jest bardzo zróżnicowana i waha się od 1 do 55 mm długości. Owady te mają wydłużone ciała i dość dużą głowę. Narządy gębowe różnych typów: kłująco-ssącego, liżąco--ssącego, gryząco-ssącego i liżącego. Jedna para skrzydeł jest przezroczysto-błoniasta, a druga zredukowana do tzw. przezmianek. Muchówki przechodzą przeobrażenie zupełne, rozwijając się z jaj, przez larwy, poczwarki, do postaci owadów dorosłych (czyli imago).

Owady z tego rzędu bywają dla nas pożyteczne, bywają też szkodnikami gospodarczymi i sanitarnymi. Niektóre żywią się sokami roślinnymi, inne pyłkiem i nektarem, a jeszcze inne krwią ludzi i zwierząt. Dorosłe owady żyją na lądzie, zaś postacie larwalne, w zależności od gatunku, na lądzie lub w wodzie.

Spośród wszystkich 7 tysięcy gatunków występujących w Europie kilka jest szczególnie dokuczliwych i dobrze nam znanych. Należą do nich: mucha domowa, mucha plujka, mucha fannia, bolimuszka, mucha zielona, ścierwnica czy też tzw. mucha serowa. Poniżej będą one szczegółowiej opisane.

Jak uchronić się przed muchami

Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymaniu czystości w pomieszczeniach mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz higieny osobistej. Ważne jest częste mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem, i zabezpieczenie pokarmu przed dostępem much. Resztki po posiłkach należy jak najszybciej usuwać, a jeżeli chcemy je wykorzystać później, muszą być przechowywane w lodówkach lub zamykanych pojemnikach. W gospodarstwach wiejskich szczególną uwagę trzeba zwracać na stan sanitarny śmietników, kompostowników i gnojowników. Pojemniki na śmieci należy jak najczęściej opróżniać i dbać, aby były stale przykryte, ubikacje utrzymywać w czystości i zabezpieczać przed dostępem owadów. Nawóz powinien być przechowywany w wybetonowanych gnojownikach. Pamiętajmy też o częstej zmianie ściółki dla zwierząt, gdyż w niej mogą rozwijać się larwy much. W miastach należy zwracać uwagę administracji budynków mieszkalnych na konieczność częstego porządkowania i zabezpieczania przed muchami zsypów na śmieci, z których muchy wlatują do mieszkań.

Bardzo skuteczne w walce z muchami są moskitiery montowane w oknach i drzwiach. Jeśli są one poprawnie założone praktycznie w 100% eliminują problem z wlatywaniem much do domu. W przypadku drzwi jest to trochę bardziej kłopotliwe (bo jednak trzeba przez nie często przechodzić). Na ogół stosuje się moskitierę założoną na otwieraną ramę wielkości drzwi. Spotyka się w sprzedaży także specjalne kurtyny, wykonane z pasków folii montowane w drzwiach. To rozwiązanie nie wymaga otwierania dodatkowych drzwi (co może być problemem gdy mamy np. zajęte obie ręce) a jednocześnie całkiemkiem dobrze blokuje dostęp do naszych mieszkań muchom i innym owadom latającym. Jako ciekawostkę dodam, że te kurtyny wykonane są najczęściej z pasków białych i czarnych zamocowanych na przemian. Okazuje się bowiem, że z jakiegoś powodu muchy nie lubią wzorów w postaci czarno-białych pasów. W przyrodzie wykorzystują ten fakt np. zebry.

Muchy nie lubią zapachu paproci. W czasie niedzielnego spaceru można wykopać w lesie zieloną paproć i w doniczce czy pojemniku ustawić na parapecie okna, aby odstraszały muchy. Jeśli chcemy, aby roślina ta była długo zielona i ładnie rosła,musimy pamiętać, że lubi ona wilgoć i nie wystarcza jej codzienne podlewanie. Co wieczór należy wstawić doniczkę do wiaderka z wodą, a rano wyjąć i ustawić na oknie. Podobnie rozłożone na spodeczkach w różnych punktach mieszkania gąbki zwilżone olejkiem lawendowym skutecznie odpędzają muchy, które nie znoszą tego zapachu. Muchy odstrasza również zapach świeżego czosnku, liści orzecha włoskiego, papryki i piołunu.

ZWALCZANIE MUCH

Jest dostępnych na rynku wiele różnych preparatów na muchy. Niektóre z nich są szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Pamiętajmy o tym, aby nie stosować ich w pomieszczeniach gdzie przebywają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Jeśli już musimy skorzystać z ich pomocy, należy takie pomieszczenie spryskać preparatem, zamknąc na jakiś czas (powinno to być opisane na opakowaniu) a następnie dobrze przewietrzyć, pozamiatać martwe muchy z podłogi, wytrzeć wszystkie powierzchnie. Najlepiej jednak unikać stosowania środków owadobójczych w pomieszczeniach mieszkalnych. Są na rynku dostępne lepy wabiące muchy (bazują na feromonach) - w większości przypadków są one bardzo skuteczne. Godne polecenia są szczególnie lepy przezroczyste, naklejane na szyby w oknach - każdy wie, że muchy, próbując uciekać z mieszkania kierują się w stronę okien i trafiają właśnie wtedy na szyby. W razie potrzeby można wykonać domowym sposobem lep na muchy:
Jedną część olejku terpentynowego, 1 część oleju rzepakowego i 2 części kalafonii lub żywicy topimy razem, uważając, aby nie wykipiały i nie lały się do ognia, gdyż są to środki łatwo palne. Do przygotowanej masy dodajemy syrop z cukru w proporcji: na 3 części masy 1 część syropu. Po wymieszaniu smarujemy masą paski papieru pergaminowego.

Okazuje się, że skuteczna jest także, rozlana do spodków, domowej roboty trutka na muchy: (1/2 szklanki mleka, 1/2szklanki wody i 20g formaliny). Spodki powinny być umieszczone w takim miejscu, aby nie miały do nich dostępu dzieci i zwierzęta domowe.


Pokrewne tematy:


Kategorie: